Home EKOSONG '2008
XV FESTIWAL PIOSENKI EKOLOGICZNEJ EKOSONG ‘2008 PDF Drukuj Email

20 września 2008 roku, po pięciu latach przerwy, na Kalwarii Panewnickiej przy Klasztorze Franciszkanów, znów zabrzmiał hymn EKOSONGU i ponownie odbył się Festiwal Piosenki Ekologicznej. Z inspiracji Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Społecznych MERITUM, przy współudziale naszego Wyższego Seminarium i Franciszkańskiego Centrum Młodzieżowo - Powołaniowego Trzej Towarzysze, Parafia Panewnicka zorganizowała to wielkie święto piosenki ekologicznej.

Projekt realizowany był m.in. z funduszy Unii Europejskiej - Program Środki Przejściowe 2005 oraz dzięki życzliwości ludzi dobrej woli. EKOSONG znów zebrał starą ekipę, która tworzyła klimat poprzednich Festiwali. Razem z Misterium „Kalwaria Śląska” i Festynem Parafialnym, Festiwal EKOSONG '2008 wpisał  się w nurt obchodów Jubileuszu 100-lecia konsekracji  Panewnickiej Bazyliki.

 

 

Festiwal Piosenki Ekologicznej w 2008 r. został wpisany w projekt ekologiczny pod nazwą „Zielona Rewolucja nad Kłodnicą”,  modelowy projekt zwiększenia świadomości społecznej i zaktywizowania mieszkańców zachodnich dzielnic Katowic w dziedzinie ochrony środowiska.

Projekt dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Środki Przejściowe PL2005/017-488.01.01.01 oraz przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.  W ramach tego projektu, od marca 2008, w siedzibie Stowarzyszenia Meritum w Katowicach-Ligocie, katowiccy nauczyciele spotykają się na szkoleniach z zakresu problematyki ekologicznej. Poszczególne grupy szkoleniowe spotykają się co dwa tygodnie, w soboty, wtorki, środy i czwartki. Zajęcia prowadzą doświadczeni trenerzy - praktycy dysponujący wiedzą i doświadczeniami w zakresie realizacji przedsięwzięć proekologicznych.

W trakcie warsztatów, wymieniają się doświadczeniami, przygotowują się do podejmowania nowych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska oraz kształtowania świadomych postaw konsumenckich. Więcej o tym projekcie można przeczytać na stronach Stowarzyszenia Meritum.

 

Program XV FESTIWALU PIOSENKI EKOLOGICZNEJ EKOSONG '2008

  

Sobota 20 września 2008 r.:

 • godz. 15:00 - hejnał Festiwalu; rozpoczęcie i powitanie Uczestników
 • godz. 15:30 - Konkurs Piosenki Ekologicznej
 • godz. 16:45 - występ formacji tanecznej DANCELOGY
 • godz. 17;00 - koncert zespołu REGAU
 • godz. 18:00 - ogłoszenie werdyktu Jury i wręczenie nagród, występ laureatów
 • godz. 18:30 - występ Teatru Ruchu KINESIS z Gimnazjum 23 w Katowicach
 • godz. 19:00 - koncert zespołu CLEAR WATER’S BAND
 • godz. 20:30 - koncert zespołu 2TM2,3
 • godz. 16:00 - 20:00 - zbiórka Elektrośmieci

Niedziela 21 września 2008 r.:

 • godz. 14:00 - Msza Święta w intencji wszystkich dbających o środowisko (kalwaria)
 • godz. 15 z minutami - rozpoczęcie i powitanie Gości
  • ściana wspinaczkowa
  • konkurs plastyczny
  • konkurs przyrodniczy
  • pokaz ratownictwa górskiego
  • mecz piłki nożnej Franciszkanie : Urząd Miasta Katowice (boisko Gimnazjum 23 przy ul. Medyków)
 • godz. 15:30 - montaż słowno muzyczny w wykonaniu dzieci z DK Ligota
 • godz. 16:30 - EKODYKTANDO - prowadzenie: Wicemarszałek Senatu RP p. Krystyna Bochenek
 • godz. 17:00 - koncert zespołu PODZAMEK BOYS
 • godz. 17:45 - pokaz mody ekologicznej
 • godz. 18:30 - ogłoszenie wyników EKODYKTANDA i konkursów, wręczenie nagród
 • godz. 19:00 - koncert zespołu jazzowego THE CHLEWS
 • godz. 20:00 - podsumowanie i zakończenie XV Festiwalu Piosenki Ekologicznej EKOSONG 2008
 • godz. 20:30 - koncert zespołu UNIVERSE

Prowadzący EKOSONG '2008

  

Marcin Michrowski - jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, specjalizacja: pedagogika resocjalizacyjna, oraz absolwentem Amerykańskiej Szkoły Dziennikarstwa, specjalizacja telewizyjna. W TVP od wielu lat współtworzy program „Kawa czy Herbata”. Bardzo lubi życie towarzyskie. Z EKOSONG’iem związany od wielu lat. Kilkakrotnie prowadził wcześniejsze edycje Festiwalu m.in. z Katarzyną Dowbor z TVP2.

 

Informacje o zespołach części konkursowej EKOSONGU '2008

 

Zespół wokalny FRAJDA - Opiekunem zespołu jest Anna Żurkowska. Zespół działa przy  Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Katowicach. „Frajda” wykonał dwie piosenki: „Papier do tekturki” Jacka Golonki do muzyki W. Ciechanowicza oraz „Zielona Planeta” do słów W. Stachurskiego i muzyki P. Romana.

 

Zespół wokalno-taneczny CDeN - Opiekunem zespołu jest Danuta Brandys. Istnieje on od 1994 r. i jest kontynuacją zespołu „Nutki”. Występują na wielu imprezach artystycznych i biorą udział w konkursach muzycznych. w maju 2004 i 2005 zespół zdobył II miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki „Kolorowe Nutki” w Siemianowicach Śląskich. „CDeN” wykonał piosenkę „Otwórz serce” do muzyki Roberta Wiórkiewicza i słów Marka Sochackiego oraz „Kocham cały świat” sł. Elżbieta Buczyńska, muz. Jarosław Piatkowski.

 

Martyna Bańczyk - Jest uczennicą Gimnazjum 23 w Katowicach Ligocie. Wykonała w części konkursowej dwa utwory - aranżacje piosenki „Modlitwa” z filmu „Dzwonnik z Notre Dame” oraz „Earth Song” Michaela Jacksona.

 

Dominika Regiec - Opiekunem artystycznym Dominiki jest Anna Żurkowska. Dominika śpiewa w zespole „Frajda”, który działa przy  Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Katowicach. Wykonała dla nas dwie piosenki: „Nie rozumiem” do słów A. Żurkowskiej i muzyki W. Ciechanowicza oraz „Jeszcze nie” sł. Z. Grabowski, muz. R. Piotrowski.

 

Zespół wokalny NASI - Opiekunem zespołu jest Izabela Rama. Zespół działa w Zespole Szkół Specjalnych nr 11 w Katowicach. „Nasi” wykonali dla nas piosenkę „Wiosna” oraz „Urodziny marchewki”.

 

Zespół wokalny FANTAZJA - Opiekunek zespołu jest Małgorzata Hansel. Zespół powstał w Gimnazjum nr 1 w Katowicach jesienią 2007 r. Debiutował w Konkursie Kolęd i Pastorałek kwalifikując się do finałowych przesłuchań w Będzinie. Brał udział też w konkursie piosenki anglojęzycznej Anglosong 2008. Współpracuje z teatrem szkolnym. „Fantazja” zaprezentowała nam „Nie zabijajcie” nieznanego autora oraz „101 toast za zdrowie morza” do słów i muzyki A. Koryckiego .

 

Klaudia Suchenek - Pochodzi z Parafii Najświętszej Maryi Panny ze Złotoryi. Jej opiekunem jest Anna Piwowarczyk. Klaudia  od  2001 r. uczęszcza na zajęcia wokalne w Klubie Piosenki „Estrada” przy Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy. Od najmłodszych lat uczestniczy w regionalnych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach wokalnych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Jej ostatnim jest Złota Jodła na Festiwalu Piosenki Harcerskiej w Kielcach 2008.

 

LAUREACI  XV FESTIWALU PIOSENKI EKOLOGICZNEJ EKOSONG '2008

 

 • I miejsce - KLAUDIA SUCHENEK
 • II miejsce - DOMINIKA REGIEC
 • III miejsce - MARTYNA BAŃCZYK
 • Nagroda Jury - Organizatorzy Festiwalu

 

Szczególne podziękowania składamy na ręce Bernadety Grobelny z  MERITUM za pracę przy Organizacji Festiwalu oraz  Rafała Zalewskiego za tworzenie strony internetowej EKOSONG ‘2008.

 

 Klikając na ten tekst możesz pobrać wydanie festiwalowe Głosu św. Ludwika nr 9 (67) 20-21 września 2008 r. - plik PDF - wymagany program Adobe Reader.

 

Klikając na ten tekst możesz pobrać tekst EKODYKTANDA 2008 - plik PDF - wymagany program Adobe Reader.

  Joomla templates by Lonex.
Organizator:


Współorganizator:Przy współpracy:

http://ekosong.panewniki.pl/images/lpkatowice.jpg


Przy współpracy 
 


Przy współpracy

http://i41.tinypic.com/33duz48.jpg