Home Idea
IDEA ZORGANIZOWANIA FESTIWALU PIOSENKI EKOLOGICZNEJ EKOSONG PDF Drukuj Email

Idea zorganizowania Festiwalu Piosenki Ekologicznej  EKOSONG, który poprzez piosenkę kształtowałby w społeczeństwie, a szczególnie wśród młodego pokolenia, świadomość potrzeby ochrony środowiska naturalnego człowieka, zrodziła się w grudniu 1989 roku w gronie alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Braci Mniejszych (Franciszkanów) w Katowicach Panewnikach.

 

W 1979 roku papież Jan Paweł II ogłosił świętego Franciszka z Asyżu patronem ekologów, stąd więc jego duchowi synowie postanowili przyczynić się w ten sposób w sprawie ratowania zniszczonego środowiska, zwracając się przede wszystkim do człowieka, który w tym środowisku żyje i jest za nie odpowiedzialny. Tak oto powstał Festiwal Piosenki Ekologicznej - EKOSONG.

 

 

Od początku został przyjęty stały termin festiwalu - ostatni weekend czerwca. Są to dni, które przypadają już po zakończeniu roku szkolnego i akademickiego, a także są dniami wolnymi od pracy. Sprzyja to temu, aby ten wolny czas mile spędzić w niepowtarzalnej atmosferze jaką sprawia festiwal, a której służy przede wszystkim miejsce gdzie się on odbywa. Jest to Kalwaria przylegająca do Klasztoru Franciszkanów, która w tym czasie pełna jest zieleni, a sama zaś scena festiwalowa dzięki staraniom organizatorów staje się wielkim, różnokolorowym kwietnikiem.

 

Od roku 2001 termin festiwalu został przeniesiony na ostatni weekend sierpnia i poza wcześniej wspomnianymi walorami, był on także imprezą towarzyszącą uroczystościom odpustowym ku czci św. Ludwika IX, króla - patrona Bazyliki Panewnickiej.

 

Z roku na rok Festiwal był coraz bardziej rozbudowywany, a wysiłki organizatorów zmierzały ku temu, aby był przygotowany jak najlepiej. Początkowo trwał on jeden dzień (w roku 1990 i 1991). Od 1992 roku festiwal obejmuje już dwa dni - sobotę i niedzielę. Centralnym jego punktem jest Konkurs Piosenki Ekologicznej, podczas którego wykonawcy mają za zadanie poprzez piosenkę zachęcić wszystkich do większej troski o otaczające nas środowisko i pobudzić do intensywniejszego działania na rzecz jego ochrony.

 

W 2003 roku Festiwal został zawieszony, jednak po 5 latach przerwy w roku 2008 powrócił na kalwarię panewnicką. W bierzącym roku odbędzie się już XVI Festiwal Piosenki Ekologicznej Ekosong 2009. Organizatorzy wrócili też do czerwcowego terminu, w którym odbywało się to wielkie Święto Piosenki Ekologicznej.

 

Festiwal Piosenki Ekologicznej EKOSONG ma także swój własny Hymn.  

Nagrodą dla laureatów konkursu są statuetki z Przebibetonem - kwiatem symbolizującym nadzieję na lepsze, czystsze jutro. Także publiczność, poprzez głosowanie na specjalnie przygotowanych kuponach, może wybrać swojego faworyta. Każdy z dni festiwalowych uświetniają występy gwiazd. Na scenie festiwalowej wystąpili już m.in.: Marek Andrzejewski, Ewa Bem, Brathanki, Carrantuohill, Czerwone Gitary, Czerwony Tulipan, De Mono, Adam Drąg, Eleni, Jerzy Filar, Gang Marcela, Olek Grotowski, Robert Kasprzycki, Krywań, Antonina Krzysztoń, Mikroklimat, Nasza Basia Kochana, Piasek, Pod Budą, Raz Dwa Trzy, Skaldowie, Stare Dobre Małżeństwo, Tomasz Szwed, The Shamrock Sisters, Trebunie Tutki, Vox, Wolna Grupa Bukowina i inni.

 

Całość festiwalu jest finansowana dzięki Urzędowi Miasta Katowice oraz życzliwości sponsorów, którym organizatorzy zapewniają różnego rodzaju reklamę w czasie jego trwania, a także pamięć w modlitwie.

 

Honorowy patronat nad festiwalem sprawują Arcybiskup Metropolita Katowicki, Minister Prowincjalny naszej Prowincji zakonnej oraz Prezydent Miasta Katowice, a także Minister Środowiska, Wojewoda Śląski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Nadleśnictwo Katowice.

Festiwal EKOSONG współorganizują oprócz Franciszkanów z Katowic Panewnik Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo - Powołaniowe „ Trzej Towarzysze” oraz Agencje Artystyczne „Power Tech” i „Centronet Vision”.

 

Festiwal to nie tylko Konkurs Piosenki Ekologicznej i występy gwiazd, lecz także inne imprezy towarzyszące. Tradycyjnie rozgrywany jest już mecz piłkarski: Organizatorzy kontra Urząd Miasta Katowice, oraz Ekodyktando o tytuł Mistrza Języka Polskiego.

 

Dzięki tym wszystkim staraniom organizatorów festiwalu, EKOSONG staje się wielkim świętem tych, którym nie jest obojętny los Ziemi na której żyjemy, dając im jednocześnie nadzieję na lepsze, czystsze jutro.

  Joomla templates by Lonex.
Organizator:


Współorganizator:Przy współpracy:

http://ekosong.panewniki.pl/images/lpkatowice.jpg


Przy współpracy 
 


Przy współpracy

http://i41.tinypic.com/33duz48.jpg